4-річний малюк повинен навчитися ходити на п'ятах і вправно ловити м'ячик, підскакувати та стояти на одній ніжці до 5 секунд, підніматися та спускатися сходами без підтримки, впевнено рухатися вперед-назад.

     Чотирирічна дитина повинна також уміти розрізняти основні кольори (білий, чорний, синій, зелений, жовтий, червоний). Не страшно, якщо малюк, наприклад, плутає рожевий і помаранчевий. Крім того, дитина в 4 роки повинна впевнено називати форми - квадрат, прямокутник, трикутник, коло. Також для 4-річного малюка вже не складно визначати предмети та об’єкти за розміром і зростом: від великого до маленького, від високого до низького та навпаки.

     4-річна дитина вже вміє виконувати прохання дорослого. Можна сказати, що в 4 роки малюк стає справжнім помічником для мами й тата. Він може і підлогу помити, і квіти полити, й посуд вимити, і цвях забити. Звичайно, ще не все виходить вправно, але головне, щоб дитина старалася, а в батьків вистачило терпіння навчити всього цього сина чи доньку.

     Також у 4 роки дитина із задоволенням грається в рольові ігри: плаває по морях, гасить пожежі, укладає й годує ляльку, грається з дітками на майданчику. Саме в 4 роки малюк уже вміє вдягатися, їсти, ходити в туалет.

      У цьому віці дитина вже опанувала базові правила граматики, вміє добре говорити, вживає речення з п'яти-шести слів, говорить достатньо чітко, щоб незнайомі люди її розуміли.

      4 роки – це вік «чомучок». Діти задають приблизно 400 питань за день, тобто одне питання за півтори хвилини. При цьому дитина уміє й сама відповідати на різні запитання дорослих. Часом відповіді радують і веселять усіх навколо, якщо їх записати в окремий зошит, то на день повноліття вони стануть найкращим подарунком для самої дитини.

      До чотирьох років багато дітей починають проявляти активний інтерес до літер і цифр. Якщо процес навчання організувати правильно, граючись, із жартами, з гумором, дитина з задоволенням буде займатися.

     У цьому віці багато дітей бояться казкових персонажів і люблять розповідати вірші. Дитина вже здатна слухати і чути, тому частіше читайте не тільки казки та оповідання, а й що-небудь пізнавальне.

 

Основні досягнення 4 років:
  • Активне формування особистісних якостей дитини.
  • Якісні зміни у становленні стосунків із однолітками, прагнення до колективних видів діяльності, активне усвідомлення норм і правил поведінки.
  • Розвиток культури спілкування з дорослим, уміння слухати і чути співрозмовника, вести активний діалог.
  • Бурхливий розвиток допитливості, прагнення до пізнання нового.
  • Прояв логічного мислення.
  • Прагнення до самореалізації.
  • Розвиток творчої уяви.

     У цьому віці дитина:

складає розрізні картинки, фігурки з кубиків, конусів, пірамідок; конструює з "Лего" за зразком; збирає за схемою візерунок дрібної мозаїки. Дітям подобається ліпити з пластиліну та глини, прикрашати картинки. Зверніть увагу, щоб дитина розмальовувала олівцями, навчіть її правильно тримати олівець. Усі ці ігри сприяють розвитку дрібної моторики, особливо мозаїка і малювання олівцем.

     Цей вік для багатьох дітей стає оптимальним для вивчення літер і цифр. Батькам варто запропонувати маляті вивчити букви, для того, щоб навчитися читати, оскільки багато дітей самі починають виявляти підвищену цікавість до цього. Частіше грайтеся з дитиною у словесні ігри - вони розвивають уміння чути і слухати. Запропонуйте малюкові придумати слова на задану букву, які позначають одяг, продукти харчування. Діти в 4-річному віці можуть підбирати слова-антоніми, люблять складати склади, слова, а зі слів - речення. Покажіть малюкові картинку, і хай по ній він придумає розповідь. Допомагайте малюкові поповнювати словниковий запас, логічно будувати розповідь і пропозиції. У процесі навчання повинні бути присутніми жарти, тоді дитина буде займатися із задоволенням і граючи.